Popularność Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Teatrzyków Kukiełkowych Szkół i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych zaczęła przekraczać granice naszego regionu. W tym roku swój udział zgłosiła grupa „Raczki”, reprezentująca SOSW w Czarni na Mazowszu.

Magiczny świat lalek

Wojewódzki Przegląd Teatrzyków Kukiełkowych Szkół i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych odbył się już szósty raz i, jak nakazuje tradycja, 27 marca, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku padł rekord uczestnictwa, bo na scenie Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie zaprezentowało się aż dziewięć zespołów. Dwa z Mrągowa i po jednym z Bartoszyc, Czarni, Olsztyna, Miłakowa, Mrągowa i Łupek k. Pisza. Prezentowane były powszechnie znane bajki, a poszczególne odsłony komplet młodych widzów nagradzał gorącymi oklaskami. Dopisała nie tylko widownia i uczestnicy, ale także sponsorzy, dzięki czemu nagród było wiele. Jury po obejrzeniu poszczególnych prezentacji postanowiło przyznać wszystkim zespołom nagrody równorzędne. Między innymi za bajeczny klimat prezentowanego widowiska, za zawarty w nim humor czy optymizm oraz wiarę w siebie. Wśród nagrodzonych był teatrzyk „Czarodzieja Baja” z SOSW Szczytno, bodaj o największych tradycjach, bo działający już dziewiąty rok.

- Przegląd ma na celu pogłębienie integracji z dziećmi pełnosprawnymi, a poza tym daje jego uczestnikom poczucie sukcesu i jest przy okazji wielką zabawą rozwijającą intelektualnie - powiedziała „Kurkowi” Ewa Cieślak, dobry duch imprezy, która wraz z Izabelą Derecką oraz Ewą Radziwińską opiekuje się zespołem „Czarodzieja Baja”. Dodajmy, że chłopcy i dziewczęta z tego teatrzyku zaprezentowali uwspółcześnioną wersję bajki „Czarodziej z Oz”. Dla Patrycji Grądzik z V klasy był to pierwszy występ na tego typu konkursie, więc trochę się tremowała, ale ogólnie wszystko wyszło dobrze.

- Bardzo podobał mi się przegląd i granie w teatrzyku. Bardzo też cieszę się z nagrody - nie ukrywała swojej radości Patrycja.

Marek J. Plitt/fot. M.J.Plitt